Układ hormonalny bez wątpienia jest jednym z najważniejszych układów, który ma władzę nad wszystkimi pozostałymi. Właściwie nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to układ, ponieważ tak jak w przypadku układu oddechowego możemy wyraźnie wyznaczyć jego elementy składowe jakimi są płuca, oskrzela, tchawica, jama nosowa, tak w przypadku układu hormonalnego nie mamy takiej możliwości, ponieważ w jego skład wchodzi wiele narządów ludzkiego organizmu, między innymi są to nadnercza, tarczyca, przysadka mózgowa, jajniki czy jądra. I jak można także zauważyć, są to organy należące do takich układów jak: układ wydalniczy, układ rozrodczy, układ nerwowy. Jednak przyjęło się określenie układ hormonalny i my także z niego będziemy korzystać.

Jak oksytocyna wpływa na układ hormonalny?

Nie będziemy dziś zajmować się wszystkimi hormonami w ciele człowieka, na ostrze weźmiemy bardzo ciekawy hormon, jakim bez wątpienia jest OKSYTOCYNA. Jest to hormon wytwarzany przez podwzgórze, zaliczany do hormonów cyklicznych. Dlaczego uznaliśmy go za bardzo ciekawy?

Jest to główny hormon związany z rozrodem kobiety, ponieważ wpływa na skurcze macicy podczas porodu, ale także podczas orgazmu nasilają skurcze macicy, dzięki czemu ułatwia transport nasienia do jajowodów. Także po porodzie pełni kluczową rolę w okresie macierzyństwa, ponieważ podrażnienie sutków wyzwala oksytocynę, a ta ułatwia wydzielanie mleka. Oksytocyna jest także wydzielana podczas podrażniania szyjki macicy i pochwy. Jednak udział w akcji porodowej nie jest tym działaniem tego hormonu, którym chcieliśmy się dzisiaj zająć.

Oksytocyna, o czym nie wszyscy wiedzą, jest także odpowiedzialna za samopoczucie i wpływa na napędzanie takich uczuć jak: zazdrość, ufność, uległość.

Jest także używana podczas porodów do wywołania skurczów macicy.