Ciąża to niewątpliwie jeden z najwspanialszych okresów w życiu każdej kobiety. To czas pełen radosnego oczekiwania i wielu zmian. To czas, kiedy każda z nas na nowo poznaje i uczy się swojego ciała. Niestety chwilami staje się on czasem pełnym niepokoju

Chuchasz i dmuchasz na siebie, starasz się ciepło ubierać, gdy chłodno na zewnątrz, zjadasz witaminy i zdrowo odżywiasz. Wszystko po to, by płód rósł zdrowo. A mimo to złapał Cię katar, kaszlesz i boli Cię gardło? W takich sytuacjach najczęściej pojawia się niepokój. Jak leczyć może się przyszła mama? Na pewno najlepsze są domowe sposoby, czyli niezawodnie mleczko z miodem, masłem i czosnkiem. Na ból gardła pomaga Halss cytrynowy z miodem, albo herbatka z sokiem z aronii. Skutecznym środkiem na wszelkie przeziębienia i wzmocnienie odporności organizmu są soki imbirowe.

Bezpieczne leki dla kobiet w ciąży

Warto jednak pamiętać, że w pierwszym trymestrze, najważniejszym dla rozwoju płodu, nie należy samodzielnie zażywać żadnych leków. Jedynie na zlecenie lekarza. W okresie karmienia piersią na gorączkę i ból dopuszczalne jest zażycie paracetamolu, panadolu lub ibuprofenu. Na kaszel najlepszy będzie ambroksol, a na zapalenie pęcherza ( tak często doskwierającego kobiecie ciężarnej) lekarz przepisze furagin.

Czasem na mocne przeziębienie lub grypę, lekarz może wypisać antybiotyk z grupy penicylin. Należy jednak pamiętać, że zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią przed zażyciem leku, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Podobnie należy postąpić w przypadku doboru witamin.