I stało się to, czego rodzic najbardziej nie lubi. Twój maluszek zachorował. Jest marudny i płaczliwy. Nie daje się dotknąć, nie mówiąc już podaniu leków. Nie jesteś sam. Wielu rodziców przez to przechodzi.

Można by stworzyć grubą książkę o sposobach i o podstępach rodziców, by zachęcić, czy też zmusić dziecko do zażycia niesmacznego lekarstwa. O ile dobrze mają Ci, których pociechy z zachwytem patrzą na kolejne lekarstwo serwowane przez rodzica lub, co też się zdarza, samo dopomina się o podanie leku.

W przypadku noworodka jak i niemowlęcia, leki w syropie najlepiej podawać specjalną strzykawką. Należy jednak pamiętać, by lek wstrzykiwać po bokach policzków, nie zaś w sam środek buzi. Dzięki takiemu zabiegowi unikniecie ewentualnego zachłyśnięcia się dziecka.

Czy można podawać tabletki małym dzieciom?

Tabletki przed podaniem najlepiej rozgnieść i rozpuścić w wodzie. Wyjątkiem jest witamina D, którą najlepiej rozpuścić w mleku. Jest wówczas bardziej przyswajalna dla organizmu. Większemu dziecku leki w syropie można podać na załączonej najczęściej do opakowania łyżeczce lub miarce. Co ważne, zarówno przy mniejszych jak i większych dzieciach, przed podaniem leku zawsze sprawdź czy ilość leku zgadza się z dawką zalecaną przez lekarza.

Zarówno syrop, jak i tabletki powinno się popić dużą ilością wody. Popijanie leków sokami czy herbatą jest niewskazane, bo może zaburzyć wchłanianie ich do organizmu. Dziecko karmione piersią po podaniu leków, należy przystawić do piersi. Przy podawaniu przepisanych przez lekarza farmaceutykach, należy też pamiętać o systematycznym ich podawaniu, żeby któraś z dawek nie została pominięta.