Wielu ludzi zastanawia się, czym są i do czego służą leki generyczne. Otóż są to leki, które zostały wyprodukowane, aby pełniły rolę zamienników, to znaczy leków o takim samym składzie jak te znane leki, ale o innej nazwie i pochodzące od innego producenta. Takie leki oczywiście muszę przejść szereg badań zanim zostaną wprowadzone na rynek i do obiegu sprzedaży.

Ludzie często nie ufają takim lekom generycznym ze względu na ich niską cenę. Jednak należy pamiętać, że najczęściej są to zamienniki leków zagranicznych, na których cenę wpływa także koszt transportu do Polski i są to leki wielkich producentów, zatem wpływ mają także koszty reklamy.

Nie należy mieć rezerwy zaufania do leków produkowanych przez polskich producentów, ponieważ krajowe leki często są o wiele bezpieczniejsze, a ponadto te produkowane jako zamienniki mają w sobie identyczne składniki jak leki na których się wzorowano.

Czy bezpiecznie kupować zamienniki leków?

Zatem warto pytać w aptece, czy istnieją zamienniki leków, które musimy zażyć. Często też można pytać o zamienniki leków, które zostały wypisane nam na receptę. Wielu ludzi pyta o takie zamienniki, ponieważ leki generyczne są znacznie tańsze, a mają takie same właściwości, nie pojawiają się dodatkowe i niebezpieczne dolegliwości uboczne, więc takie leki są w pełni bezpieczne i nie należy się bać ich stosowania.