Przez jednych homeopatia zwana jest szarlatanerią, przez drugich cudownym środkiem leczniczym, dzięki któremu można uniknąć zatruwania organizmu farmakologicznymi środkami.

Homeopatia we współczesnym świecie święci coraz większe tryumfy. O ile jeszcze jakiś czas temu na lekarzy serwujących homeopatię swoim pacjentom patrzono nieufnie, o tyle teraz sięga się po nią coraz częściej. Leki homeopatyczne są doskonałym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży i matek karmiących, które raczej leków w tradycyjnym ich znaczeniu nie powinny stosować. Homeopatia staje się dla nich doskonałą alternatywą.

Składniki leków homeopatycznych

Równie często sięgamy też po leki homeopatyczne lecząc dzieci. Rodzice chętnie zamiast po tradycyjne leki i antybiotyki sięgają po homeopatie, która jest mniej inwazyjna. Leki homeopatyczne spotkać można w postaci żeli, granulek podjęzykowych, syropów. O ile pacjenci coraz przychylniej patrzą w jej stronę, na polu naukowym nadal toczy się zacięty bój o skuteczność jej działania. O ile faktycznie w sferze alergologicznym potwierdzono naukowo jej leczniczy wpływ, o tyle w pozostałych dziedzinach medycyny wpływu takiego nie odczytano.

Jak podejrzewają naukowcy, efekt, jaki odczuwają pacjenci po zażyciu leków homeopatycznych, jest efektem ich wiary w sprawczą moc leku. Przy stosowaniu homeopatii, jak i leków tradycyjnych, zawsze należy zasięgnąć porady swojego lekarza, którzy wybierze leki najlepsze dla naszego zdrowia.