Przez większość roku masz katar? Coraz częściej męczy Cię łzawienie oczu? Kichasz, kiedy w pobliżu pojawia się twój pupil? A może prześladuje Cię wysypka? To z pewnością alergia.

Alergia to reakcja organizmu na alergeny, które uczulające. Ze względu ich na pochodzenie mówi się o alergii pokarmowej, skórnej i wziewnej. Do najczęstszych alergenów zalicza się sierść zwierzaków, roztocza, grzyby i pleśnie, liczne rośliny. Alergeny te mogą powodować pieczenie ust, silny kaszel nasilający się głównie w nocy, wodnisty katar. To tylko nieliczne z objawów, jakie towarzyszą alergii. Jesteś alergikiem, a kochasz podjadać czekoladę, orzechy włoskie i cytrusy? Nie możesz oprzeć się pierwszym pomidorom i ogórkom?

Czy alergie pokarmowe są niebezpieczne?

Niestety w przypadku alergików wszystkie te pokarmy mogą powodować różne dolegliwości; od bólu brzucha począwszy, kończąc na wysypce. Najgroźniejsze jednak dla niektórych alergików mogą być użądlenia owadów. Nawet z pozoru niegroźne małe muszki mogą po swoim użądleniu pozostawić ślad w postaci wielkich bąbli. Jeśli ktoś jest uczulony na użądlenia os w tym roku tak agresywnych i licznych, warto by nosił przy sobie lekarstwa przepisane przez alergologa.

Czasem użądlenie może nawet doprowadzić do wstrząsu, a nawet do śmierci. Niech tragicznym przykładem dla niedowiarków będzie niespodziewana śmierć Ewy Sałackiej po użądleniu właśnie osy. Dla tego ważne jest systematyczne branie leków przepisanych przez lekarza i uważne spożywanie pokarmów i napojów na wolnym powietrzu. Jeśli tylko podejrzewasz, że możesz być alergikiem i masz podobne objawy do pisanych, zgłoś się do lekarza, który przeprowadzi testy skórne i na tej podstawie oceni, na co możesz być uczulony. Same testy trwają zaledwie 15 minut.

Polegają na nakłuciu przedramienia igłą i wkropienia w miejsce ukucia różnych alergenów. Po 15 minutach sprawdza się odczyn. Jeśli w miejscach podania alergenów pojawią się bąble, oznacza to, że jesteś na te substancje uczulony. Wówczas należy zacząć leczenie i ewentualną dietę eliminacyjną.