Przytykanie uszu nie jest niczym przyjemnym – powoduje bowiem dyskomfort i przyczynia się do pogorszenia słuchu. Warto wiedzieć, że za szumy uszne i inne problemy ze strony narządu słuchu mogą odpowiadać różne alergeny. Do nasilenia symptomów najczęściej dochodzi na wiosnę, gdy w powietrzu znajduje się już mnóstwo elementów mogących uczulać. Zmiany pogodowe również często powodują tymczasowe pogorszenie słuchu. Dotyczy to wahania temperatury, ciśnienia powietrza, opadów atmosferycznych. Sezonowe infekcje i stany zapalne uszu oraz towarzyszące temu dolegliwości bólowe to niestety często bolączki wielu osób w sezonie wiosennym.
Jak alergia wpływa na narząd słuchu?
Niektóre osoby są podatne na różne alergie, które wiążą się z niewłaściwą reakcję organizmu na rozmaite czynniki zewnętrzne. Uczulać może niemalże wszystko: drobinki kurzu, produkty spożywcze, pyłki roślin, sierść zwierząt itd. Wyróżnić można alergie sezonowe i całoroczne. Te pierwsze pojawiają się najczęściej wiosną wraz z alergenami. Za wystąpienie objawów w postaci nieżytu nosa, kataru siennego, zaczerwienienia i łzawienia oczu, obrzęków odpowiadają najczęściej pyłki drzew/traw/chwastów. Jeśli alergeny przenikną do dróg oddechowych, to niestety spowoduje to całą kaskadę problemów. Wielu pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że odczuwają dolegliwości wynikające z reakcji alergicznej. Mogą one dotyczyć świądu małżowiny usznej/przewodu słuchowego, infekcji ucha, uczucia wilgotności w uchu. Nierzadko występują również szumy uszne, zawroty głowy, pogorszenie słuchu lub niedosłuch. Każdy organizm reaguje inaczej na czynniki uczulające, dlatego objawy mogą być niespecyficzne.
Niektóre schorzenia także nasilają objawy alergii, a jeśli będą one utrzymywały się przez dłuższy czas – wpłynie to negatywnie również na narząd słuchu. Niepozorny obrzęk śluzówki nosa i jego niedrożność z czasem powodują patologiczne zmiany w trąbce słuchowej. Jeśli dojdzie do wzrostu ciśnienia w uchu środkowym, może wystąpić uczucie jego przetkanie. Z innych objawów wymienia się również uczucie kłucia w uchu i słyszenie pisków. U niektórych pacjentów dochodzi nawet do bólu uszu i wypływania z nich wydzieliny. Jeśli w jamie bębenkowej będzie gromadził się gęsty płyn, niestety spowoduje to pogorszenie słuchu. U dzieci problemy z narządem słuchu bardzo często wynikają z infekcyjnego zapalenia ucha środkowego i przerośniętego migdałka gardłowego. W takich sytuacjacha należy udać się do specjalisty.
Leczenie sezonowej alergii polega głównie na łagodzeniu objawów. Nierzadko nie można całkowicie wyeliminować alergenów z otoczenia. Podejście zachowawcze polega na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych, wykrztuśnych, przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych.
Masz problemy ze słuchem, a miejscem Twoje zamieszkania jest Biała Podlaska lub okolice? Zapraszamy do gabinetu protetycznego ABC Słuchu. Pomożemy nie tylko z alergią! Pomagamy wybrać idealny aparat słuchowy!