Astygmatyzm należy do najbardziej powszechnie występujących wad wzroku spowodowanych niewłaściwym kształtem rogówki lub soczewki oka tuż za nią. Najczęściej towarzyszy również takim wadom, jak dalekowzroczność czy krótkowzroczność, dlatego przez wiele lat osobom z tą wadą trudno było skorygować ją soczewkami kontaktowymi. Współcześnie dostępne soczewki, jak Acuvue Oasis czy 1-Day Acuvue Moist pozwalają jednak na dokładne dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Czym objawia się astygmatyzm?

Nieregularny kształt rogówki lub soczewki oka powoduje, że światło wpadające do niego rozprasza się dając niewyraźny lub rozmazany obraz. W takim przypadku trudno jest skupić wzrok zwłaszcza na przedmiotach znajdujących się nieco dalej. Większość osób mających tę wadę wzroku porównuje ją do postrzegania rzeczywistości jak na obrazach impresjonistów francuskich. Brak jej korygowania może skutkować poważniejszymi problemami: bólami głowy, jej zawrotami, koniecznością ciągłego mrużenia oczu i rozdrażnieniem – przeczytaj więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Rodzaje astygmatyzmu

Najbardziej powszechną formą tej wady jest astygmatyzm regularny odznaczający się tym, że rogówka ma nieprawidłową, choć jednocześnie regularną krzywiznę. Powoduje ona, że wpadające promienie światła nie mogą skupić się w jednym punkcie na siatkówce co daje niewyraźny obraz.

Astygmatyzm nieregularny jest stosunkowo rzadko spotykany i najczęściej występuje u dorosłych. Odznacza się dodatkową nieregularnością krzywizny rogówki, spowodowaną jej uszkodzeniem, stożkowatym uwypukleniem rogówki czy też mętnieniem soczewki. W takich przypadkach konieczne jest dobranie specjalistycznych soczewek kontaktowych lub przeprowadzenie zabiegu transplantacji rogówki.

Jakie są możliwości korygowania astygmatyzmu?

Przez wiele lat osoby cierpiące na astygmatyzm nie mogły liczyć na właściwe dobranie soczewek kontaktowych, które korygowałyby jednocześnie krótkowzroczność i dalekowzroczność występujące razem z tą wadą. Najczęstszym rozwiązaniem proponowanym przez okulistów były więc dla nich szkła okularowe cylindryczne, szlifowane w odpowiedni sposób, pozwalający na skupienie światła we właściwym punkcie na siatkówce.

Współczesna technologia wytwarzania soczewek kontaktowych pozwala jednak na proste skorygowanie astygmatyzmu regularnego miękkimi soczewkami torycznymi. Dostępne jako soczewki dwutygodniowe lub jednodniowe soczewki Acuvue wykonane zostały z wykorzystaniem technologii ASD, która pozwala na utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji na powierzchni oka, niezależnie od intensywnych ruchów czy w pracy z urządzeniami elektronicznymi.