Skóra pielęgnacja

Skóra najbardziej narażona jest na działanie czynników szkodliwych, jak wiatr, słońce, niskie temperatury, zanieczyszczenia. Efektem może być szybkie starzenie się cery, chcąc zapewnić jej młody wygląd, trzeba ją odpowiednio pielęgnować.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry

Choć na działanie czynników zewnętrznych najbardziej narażona jest skóra twarzy (popularnie nazywana cerą) i rąk, to w okresie letnim także wszystkie odsłonięte części ciała. Prawidłowa pielęgnacja skóry całego ciała polega przede wszystkim na jej prawidłowym nawodnieniu od wewnątrz (minimum 2 l płynów dziennie) oraz na zewnątrz:

• łagodne środki myjące,
• balsamy do ciała.

Bardzo istotny wpływ na opóźnienie procesu starzenia się skóry ma tryb życia, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, brak stresu, rezygnacja z używek to czynniki, które zapewnią skórze młody wygląd. Zdrowa skóra wymaga przestrzegania zdrowego trybu życia.

Istotnym elementem pielęgnacji skóry jest jej ochrona przed promieniowaniem słonecznym, dermatolodzy zalecają stosowanie kramów z coraz większymi filtrami, ponieważ zanieczyszczenie środowiska zwiększa niekorzystne działanie promieni UV. Opalona na brąz skóra ładnie wygląda przez miesiąc po powrocie z wakacji, ale taka skóra znacznie szybciej się starzeje. Szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, szybciej wysycha, traci jędrność. Dotyczy to również skóry opalanej w solarium. Nadmierne opalanie wpływa nie tylko na proces starzenia się skóry, ale może przyczynić się rozwoju niebezpiecznych chorób nowotworowych skóry.

Kosmetyki
Dobierając kosmetyki do codziennego makijażu, warto postawić na naturalne składniki.

Pielęgnacja twarzy

Zdrowa cera to cera gładka, sprężysta, odpowiednio nawodniona. Aby zapewnić jej taki wygląd, trzeba odpowiednio o nią dbać, i to nie od czasu do czasu, ale przez cały czas.

Najważniejszym elementem pielęgnacji cery jest dobór kosmetyków do jej rodzaju. Niewłaściwie dobrane kosmetyki przyniosą więcej strat niż korzyści.

Najczęściej rodzaj skóry można określić samodzielnie, a gdy jest to trudne, warto skonsultować się z dobrą kosmetyczką.

Rodzaje cery i ich pielęgnacja

Cera normalna występuje u dzieci, z wiekiem przechodzi w cerę suchą, tłustą lub mieszaną. Najłatwiejszy w pielęgnacji rodzaj cery. Charakteryzuje się elastycznością, jędrnością, nie ma żadnych przebarwień, jest gładka. Do codziennej pielęgnacji wystarczają lekkie kremy nawilżające, a w okresie zimowym kremy półtłuste.

Cera sucha jest objawem starzenia się skóry, podstawowe jej cechy to:

• cienka,
• szorstka,
• może się łuszczyć,
• napięta,
• szybko się starzeje (widoczne zmarszczki),
• mogą wystąpić zaczerwienienia po użyciu mydła z wodą, pod wpływem czynników zewnętrznych.

Taka skóra powinna być chroniona przed promieniami UV, działaniem czynników szkodliwych.

Do pielęgnacji powinny być stosowane kosmetyki o łagodnym działaniu nawilżającym. Do oczyszczania należy stosować toniki, potem nałożyć krem nawilżający i makijaż (podkład do cery suchej). Na koniec dnia należy dokładnie przeprowadzić demakijaż i nałożyć krem do cery suchej na noc. Kosmetyki dla cery suchej powinny w swoim składzie zawierać kwas hialuronowy, witaminy A, C, E, algi, aloes, kwasy nienasycone omega 3 i 6.

Cera sucha charakterystyczna jest dla osób po 30 roku życia i jej właściwości zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego wiele serii zawiera kosmetyki o symbolu 30+, 40+, 50+. Ich skład dostosowywany jest do potrzeb skóry na danym etapie.

Cera tłusta najczęściej występuje w okresie dojrzewania, ale coraz częściej występuje także u osób dorosłych. Charakterystyczną jej cechą jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, skutkiem tego na twarzy pojawiają się krosty, zaskórniaki. Skóra się błyszczy, jest odporna na czynniki zewnętrzne, wolniej się starzeje. Największym problemem tej cery jest trądzik, który może przejść w stan chorobowy.

Do pielęgnacji cery tłustej należy używać przede wszystkim kosmetyków lekkich, bez zawartości składników olejowych, które mogą zatykać pory. Taka cera najczęściej wymaga stosowania środków, które zmniejszają produkcję sebum przez gruczoły łojowe, działają antyseptycznie i ściągająco.

Cera mieszana wymaga największego wysiłku pielęgnacyjnego. Cera tłusta dotyczy czoła, nosa i brody, pozostała część twarzy ma cerę suchą. Na każdą część Twarzy należy nakładać odpowiednio dobrane kosmetyki.

Młoda skóra to nie tylko kwestia wieku, ale przede wszystkim efekt jej systematycznej i konsekwentnej pielęgnacji.