Kmin rzymski to niewielkie nasionka rośliny baldaszkowatej pochodzącej z rodziny selerowatych. Charakterystyczny dla produktu jest możny, ostro-słodki aromat, a także ostry, lekko gorzkawy smak. Kumin stanowi podstawę wielu mieszanek przyprawowych, które są wykorzystywane na co dzień przede wszystkim w kuchni wschodniej. To bogate źródło manganu, wapnia, magnezu oraz żelaza. Kmin rzymski nadaje smak licznym potrawom. Jest chętnie wykorzystywany do dań z grilla, wzbogaca również smak gulaszu. Fantastycznie łączy się z kurczakiem i jagnięciną. Dobrze komponuje się także z bakłażanem, kapustą kiszoną, ryżem i fasolą. Wyjątkowo podkreśla smak wielu dań pochodzących z kuchni meksykańskiej, na przykład enchiladas czy chilli con carne. Kumin wykorzystywany jest również do przygotowywania marynat i sosów pomidorowych.

Właściwości prozdrowotne kminu rzymskiego

Kumin wykazuje niezwykle dużo właściwości o charakterze prozdrowotnym. Przede wszystkim obniża stężenie złego cholesterolu i glukozy we krwi. Ponadto kmin rzymski może być wyjątkowo pomocny przy anemii z uwagi na to, że jest bogatym źródłem żelaza. Spożywanie kuminu korzystnie wpływa na pacjentów z nieprawidłowym lipidogramem, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy. Dobrze działa także na układ oddechowy, ma zastosowanie w leczeniu padaczki, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Kmin rzymski w kuchni

Jak widać, liczne właściwości kminu rzymskiego sprawiają, że zdecydowanie można go zaliczyć do produktów o zbawiennym wpływie dla zdrowia. Warto jednak zwrócić uwagę również na jego szerokie zastosowanie w kuchni. Kumin może być wykorzystywany do przygotowywania wielu ciekawych potraw – zarówno na słodko, jak i na słono. Dobrej jakości produkty spożywcze, w tym również niezawodny kminek rzymski, znajduje się w bogatej ofercie sklepu internetowego Agnex. To miejsce, w którym każdy miłośnik smacznej i zdrowej kuchni może liczyć na swoje ulubione produkty. Wśród nich nie zabrakło również kminu rzymskiego, czyli składnika wielu zróżnicowanych potraw o wyjątkowo dobroczynnym działaniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ofercie znalazło się także wiele innych artykułów spożywczych – nasion, orzechów, kasz, pestek czy przypraw. Oferta obejmuje wyłącznie wysokogatunkowe produkty pochodzące ze sprawdzonych miejsc z różnych stron świata. Na uwagę zasługują konkurencyjne ceny wszystkich propozycji oraz ich znaczący wpływ dla zdrowia, a także dla poprawienia smaku wielu potraw.