Regularne spożywanie wody jest zawsze ważne, jednak to właśnie latem trzeba szczególnie o tym pamiętać. Podczas upałów organizm może szybko się odwodnić, szczególnie jeśli przebywa się na przykład na plaży, albo uprawia się aktywność fizyczną. Skutki odwodnienia organizmu są zaś nieprzyjemne, mogą naprawdę źle się skończyć, szczególnie w przypadku małych dzieci oraz osób starszych, które mają problemy ze zdrowiem.

Dzienne spożycie wody

Każdego dnia powinno się wypijać przynajmniej dwa litry wody. Oczywiście warto wiedzieć o tym, że z piciem wody nie można przesadzić również w drugą stronę. Zbyt duże jej spożycie może bowiem wpłynąć na to, że z organizmu zostaną wypłukane różne cenne mikro i makroelementy. Najlepiej zatem zachować złoty środek. W końcu wodę spożywa się również wtedy, gdy pije się herbatę albo soki owocowe. W przypadku picia kawy, trzeba natomiast pamiętać o wypiciu dodatkowej szklanki wody. Wodę w warto pić w temperaturze pokojowej, chociaż to mocno schłodzona wydaje się być smaczniejsza.

Odwodniony organizm

Bardzo często w trakcie upalnego dnia odczuwa się nieprzyjemny ból głowy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wtedy wypicie kolejnej kawy. Niestety jest to duży błąd, gdyż ból głowy może być związany właśnie z odwodnieniem organizmu. Zatem najlepszym lekarstwem w takich sytuacjach jest wypicie szklanki wody, oraz pamiętanie o tym, by za jakiś czas znów po nią sięgnąć. Jeżeli w upalne dni wody nie pije się regularnie, bardzo szybko człowiek może odczuwać słabość, a nawet senność, ogromny brak siły oraz spadek koncentracji i uwagi. To pierwsze z oznak odwodnienia. O regularnym pojeniu trzeba pamiętać wtedy, gdy ma się małe dzieci. Również osoby starsze muszą pić wodę regularnie, gdyż też mogą mieć poważne problemy z krążeniem krwi, kiedy krew staje się gęsta i dochodzi do zakrzepów.

Co zrobić by pić więcej wody

Regularne picie wody latem powinno wejść w nawyk w każdemu. Warto zabierać ze sobą małą butelkę wody, kiedy wychodzi się z domu, albo ustawić powiadomienia w telefonie komórkowym, które będą przypominały o konieczności wypicia szklanki płynu. Można również ściągnąć sobie na telefon specjalną aplikację, dzięki której ustali się jakie jest optymalne spożycie wody dla konkretnej osoby, oraz która będzie zliczać każdą wypitą szklankę, aby pod koniec dnia użytkownika aplikacji mógł dowiedzieć się, ile jej rzeczywiście wypił.