Układ moczowy jest niezwykle skomplikowany. Co więcej, jest on podatny przez cały czas na wiele infekcji oraz schorzeń. Jednym z nich jest właśnie pęcherz nadreaktywny. Jednym z jego podstawowych objawów jest częste i naglące parcie oraz nykturię. Zaburzenie to spowodowane jest przede wszystkim nieodpowiednim funkcjonowaniem nerwów, odpowiedzialnych za działanie układu moczowego. Tak więc czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego, jak on się objawia i w jaki sposób go leczyć?
Czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego?
Zespół pęcherza nadreaktywnego to przede wszystkim szereg dolegliwości, które pojawiają się ze strony układu moczowego. Zalicza się do nich chociażby:
- częstomocz
- oddawanie moczu w nocy- czyli nykturia
- nietrzymanie moczu
- parcia naglące
Co więcej zespół pęcherza nadreaktywnego często jest spowodowany istnieniem innych chorób. Pojawia się on np. w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego, zakażeniem układu moczowego, chorób nowotworowych układu moczowego, czy kamicy.
Jak objawia się zespół pęcherza nadreaktywnego?
Zespół pęcherza nadreaktywnego objawia się przede wszystkim częstym i niekontrolowanym oddawaniem moczu. Przy czym osoby dotknięte tym zaburzeniem odczuwają przez cały czas niezwykle silnie parcie na pęcherz moczowy. Co więcej pojawia się tak zwane parcie naglące oraz nadreaktywnością mięśni pęcherza moczowego. Co ciekawe, parcie na pęcherz pojawia się nawet w przypadku niewielkiego stopnia wypełnienia. Przez nadreaktywność mięśnia pęcherza należy z kolei rozumieć mimowolny skurcz, który jednocześnie generuje zwiększenie się ciśnienia w pęcherzu moczowym. Dodatkowo pęcherz nadreaktywny nie jest kontrolowany, a wszystkie objawy następują mimowolnie.
Zespół pęcherza nadreaktywnego- leczenie
Leczenie pęcherza nadreaktywnego odbywa się przy wykorzystaniu różnorodnych metod. Najczęściej jednak zespół pęcherza nadreaktywnego kuruje się przede wszystkim przez modyfikację stylu życia. W jego ramach osoby dotknięte tą dolegliwością muszą:
- ograniczyć przyjmowanie płynów- szczególnie kofeiny czy napojów alkoholowych
- unikanie i zapobieganie infekcjom dróg moczowych
- redukcję masy ciała lub zapobieganie otyłości
- unikanie zaparć- czyli dieta bogata w błonnik
- odpowiednie dbanie o higienę osobistą
Zespół pęcherza nadreaktywnego można leczyć również przy pomocy MP czyli medycyny praktycznej. Wówczas stosuje się różnego rodzaju terapie behawioralne. Dodatkowo zaleca się również:
- ćwiczenie mięśni dna miednicy- jest to również popularny trening dla pacjentów z nietrzymaniem moczu. Polega on na rytmicznym skurczaniu i rozkurczaniu mięśni kegla. Przy regularnym praktykowaniu, można zauważyć wyraźną poprawę.
- nauka reakcji- to jeden z bardziej praktycznych sposobów leczenia pęcherza nadreaktywnego. Polega on na skutecznym odwróceniu uwagi i skupieniu się na czymś innym, w momencie kiedy pojawia się parcie na pęcherz.
Nie da się ukryć, że w momencie kiedy powyższe metody nie dadzą optymalnych rezultatów, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Wówczas może on zadecydować o wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Co więcej pacjenci z tym problemem, jako doraźne rozwiązanie mogą wykorzystać wyroby chłonne. Szeroki asortyment dostępny jest np. na stronie chlonne24.pl. Najlepszym rozwiązaniem okażą się majtki chłonne lub wkładki urologiczne. Dzięki nim popuszczanie moczu nie będzie wiązało się z dyskomfortem, a także pomoże zadbać o higienę osobistą. Jednocześnie, wyroby chłonne będą skutecznie chroniły przed rozwojem infekcji dróg moczowych, co może znacznie nasilić objawy zespołu pęcherza nadreaktywnego.