Twoje dziecko ma problemy z zębami? Usłyszałaś kilkukrotnie opinię, że ma krzywy zgryz. Nie wiesz co to jest? Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy.

Krzywy zgryz to jedna z najczęstszych wad zgryzu. Około 70 % wszystkich wad to tyłozgryzy. Jeśli Twoje dziecko dolne zęby ma cofnięte do tyłu w stosunku do górnych, to właśnie jest tyłozgryz. Jeśli sytuacja jest odwrotna i to zęby górne są przesunięte w tył, wówczas mówimy o przodozgryzie. Niewielu wie, że popularne szpary między zębami, to także wada uzębienia.

Co zrobić z krzywym zgryzem?

Rodzice obserwując swoje pociechy powinni też zwrócić uwagę na zachodzące na siebie zęby. Aby zapobiegać takim sytuacjom, już od samego początku, czyli od pierwszych zębów, należy bacznie obserwować proces wyrzynania się zębów. Niewielu z rodziców wie, że proces ten jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju. Równie ważna jest kolejność wyrzynania się mleczaków.

Warto wiedzieć, że prawidłowo najpierw pojawiają się zęby dolne, potem górne. Najpierw siekacze, pierwsze trzonowe, kły i drugie trzonowe. Istotnym jest, i na to trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, czy zęby wychodzą symetrycznie, czyli czy wychodzą po obu stronach szczęki. Brak jednego z nich lub nieodpowiedni kształt mogą świadczyć o poważnych chorobach.

Dlatego tak ważna jest wczesna, baczna obserwacja mleczaków u dziecka. Kiedy mamy już za sobą wypadające mleczaki i pojawiły się zęby stałe, można spokojnie udać się z wizytą do ortodonty w celu wyleczenia wad. Najczęstszym sposobem naprawiania wad zgryzu jest aparatownie. Kiedyś bardzo wstydliwe, dziś stosowane przez znane gwiazdy sceny i filmu.