Do jednych z najczęstszych urazów zębów należy klasyczne wybicie zęba. Wbrew pozorom, zdarza się najczęściej nie dorosłym, a dzieciom. Co robić, gdy nasz ząb zostanie wybity? Przede wszystkim, należy jak najszybciej zorganizować sobie pomoc lekarską. W takich wypadkach bardzo liczy się bowiem czas. Zanim jednak trafimy na ostry dyżur stomatologiczny, należy przedsięwziąć pewne kroki zabezpieczające stan naszej jamy ustnej oraz takie, które pomogą później odratować utracony ząb.

Czy każdy uraz zęba jest groźny?

Tak, każdy uraz zęba wymaga konsultacji z lekarzem. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy uraz zęba oznacza utratę zęba i nie każdy przypadek zalicza się do kategorii: chirurgia stomatologiczna. Czasami uraz polega jedynie na złamaniu zęba wewnątrz zębodołu lub na przerwaniu unaczynienia miazgi. Zdarza się też, że ząb jedynie przemieszcza się wewnątrz kości, a nie wypadł.

Co zrobić, gdy dojdzie do urazu zęba?

Gdy dojdzie już do urazu zęba, konieczne jest znalezienie ukruszonego elementu. Następnie, należy próbować włożyć go z powrotem do zębodołu samodzielnie. Jeśli nie jest to możliwe, należy zabezpieczyć go i zanieść do stomatologa. Współczesna chirurgia stomatologiczna daje szansę na odzyskanie pełnej sprawności, nawet po zupełnej utracie zębów. Im lepiej zabezpieczymy wybity ząb, tym więcej czasu dajemy mamy na wykonanie skutecznego zabiegu odbudowy uzębienia. Jeśli ząb po prostu zwiniemy w papier albo w foliową torebkę, wówczas mamy tylko godzinę na to, aby trafić do gabinetu stomatologa.
Jeśli jednak włożymy go do torebki foliowej, w której wcześniej umieścimy sól fizjologiczną, pasteryzowane mleko lub po prostu ślinę pacjenta, wówczas mamy już nawet 24 godziny szansy na wprowadzenie zęba ponownie do zębodołu i odnowienie się połączeń między nim a ciałem. Najlepiej jest posiadać roztwór Hanka – daje on optymalne warunki do przechowywania zęba. „Dlatego wszelkie ośrodki sportowe powinny mieć w apteczce tego typu specyfiki” – mówią Dentyści pod Jedynką – fachowcy specjalizujący się w naprawianiu następstw urazów w jamie ustnej, którym często ulegają sportowcy.
Istotne jest tutaj zachowanie jak największej liczby komórek ozębnej. Jeśli transport będzie trwał zbyt długo lub jeśli będzie odbywał się w suchym środowisku, dojdzie do ich obumarcia. Jeśli w sytuacji nagłej, po wypadku, jesteśmy zdezorientowani, warto zadzwonić do najbliższego szpitala lub ośrodka, w którym działa

Urazy zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć

Na koniec pamiętajmy – stres, jaki towarzyszy wybiciu zęba, a także koszty późniejszego leczenia, są niewspółmiernie wysokie w porównaniu do wysiłku, jaki możemy włożyć w zabezpieczenie się przed wypadkami. Dotyczy to szczególnie osób, które uprawiają kontaktowy sport, narażający na urazy. Konieczne jest noszenie ochraniaczy zewnętrznych, dobrej jakości kasków lub niewidocznych nakładek na zęby, które rozkładają siłę uderzenia.

Gdzie zgłosić się z urazem zęba i z komplikacjami po odbudowywaniu zębów? Przykładem dobrego miejsca jest klinika: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/chirurgia/