Pojawia się nagle i bywa bardzo groźna, zwłaszcza dla najmłodszych pociech. Nieleczona odpowiednio, może doprowadzić do odwodnienia. Czasem konieczna jest hospitalizacja.

Biegunka, bo o niej mowa, często spędza sen z powiek młodych rodziców. Najczęściej bywa efektem zatrucia pokarmowego, grypy jelitowej lub alergii. Czasem, w połączeniu z gorączką i obfitym ślinieniem, bywa zwiastunem pierwszych ząbków. Towarzyszy jej silny ból brzucha, osłabienie organizmu i luźne stolce oddawane co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Czasem może pojawić się w nich krew. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.. Podobnie należy postąpić w przypadku niemowlęcia.

Sposoby na biegunkę u dzieci

Należy pamiętać, że u tak małych dzieci, choroby postępują bardzo szybko. W leczeniu biegunki należy zadbać o częste podawanie płynów, a niedobory witamin uzupełniać elektrolitami. Dla dzieci specjalnym lekiem jest Orsolit o smaku bananowym. Niezawodnym sposobem na pozbycie się choroby jest domowa marchwiana z ryżem lub gotowy kleik marchwiowy ORS 2000 dostępny w każdej aptece. W leczeniu biegunki u dzieci dopuszczalne jest również podanie smekty.

Z tym, że rozcieńczony lek podajemy dziecku małymi porcjami w ciągu całego dnia Aby dziecko szybko wróciło do formy, trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie; delikatnym kleiku, sucharkach i mocnej, czarnej herbacie. Jeśli niestety domowe sposoby nie pomogły i biegunka nie ustała, należy z dzieckiem zgłosić się do lekarza, który na dolegliwości może wypisać Nifuroksazyd w syropie.