usmiech_implanty

Implantologia dentystyczna to dziś zaawansowana dziedzina stomatologii, która pozwala stosować sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Skuteczność leczenia implantologicznego stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystko dzięki coraz większej wiedzy na temat dostępnych materiałów, szerszym możliwościom regeneracji tkanek przyzębia i kości oraz świadomości samych pacjentów na temat najlepszych praktyk higieny jamy ustnej podczas i po leczeniu implantologicznym.

To właśnie ten ostatni czynnik, czyli odpowiednia higiena jamy ustnej po leczeniu, jest kluczowym elementem zapewniającym długi żywot implantów zębowych.

Ważne są odpowiednie narzędzia wspomagające czyszczenie zębów i dziąseł, ale również praktyki związane z dietą, czy stylem życia. Dziś omówimy najważniejsze z nich.

Budowa implantu zębowego
Rozwój implantologii dentystycznej sprawił, że dziś jest to sprawdzony i bezpieczny sposób na przywrócenie zdrowego uśmiechu.

1. Wybór szczoteczki do czyszczenia i mycia implantów stomatologicznych

Implant to najczęściej porcelanowa korona osadzona na łączniku, który przymocowany jest do tytanowej śruby wszczepionej w kość szczęki. Choć zastosowane materiały są biokompatybilne i odporne na czynniki zewnętrzne, implant wymaga podobnej, a nawet dokładniejszej higieny, niż normalny, żywy ząb. Dlaczego? Kamień i bakterie nie zniszczą powłoki korony, czy nie spowodują naruszenia struktury tytanu, mogą wpłynąć na stan kości, dziąsła i przyzębia wokół implantu. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Szczoteczka manualna

Niektórzy specjaliści uważają, że w wielu przypadkach szczoteczka manualna będzie wystarczająca do codziennej higieny implantów. Ważne, by używać jej odpowiednio, czyli poprzez ruchy wymiatające (od korzenia do korony zęba), nie naciskać zbyt mocno i szczególnie w przypadku implantów, odpowiednio dobierać twardość włosia – co zwykle oznacza stawianie na szczoteczki z grupy medium lub soft. Szczoteczka manualna jednak ma swoje ograniczenia i w dobie dostępnych lepszych metod, nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Szczoteczka elektryczna rotacyjna

Szczoteczki rotacyjne są bardzo popularne i skuteczne. Badania dowodzą, że lepiej usuwają kamień nazębny i docierają do zagłębień międzyzębowych z większą precyzja niż szczoteczki manualne. Dentyści specjaliści nie maja zastrzeżeń co do używania tego rodzaju szczoteczek w przypadku mycia implantów. O ile jednak szczoteczki rotacyjne świetnie poradzą sobie z kamieniem na koronie implanta, trzeba być ostrożnym w przypadku okolic dziąseł. Szczególnie kiedy mamy skłonności do recesji kieszonek dziąsłowych. Mówiąc w skrócie – szczoteczka rotacyjna tak, ale przy zachowaniu ostrożności i delikatności z okolicach dziąseł.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna posiada zalety szczoteczki rotacyjnej, ale dodatkowo jest o wiele delikatniejsza dla linii dziąseł, których stan jest tak ważny przy dbaniu o implanty. Dodatkowo, impulsy, które wprawiają w ruch wodę zmieszaną z pastą, pozwalają lepiej dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, szczególnie jeśli pomiędzy implantami znajduje się większa przestrzeń – dotyczy to szczególnie implantów zębów bocznych.

Philips Sonicare
Philips ze swoją serią Sonicarę jest jednym z liderów światowego rynku szczoteczek sonicznych. Jednak inni produceni, w tym Oral B również posiadają bogatą ofertę tych urządzeń.

Elektryczne szczoteczki soniczne maja również częściej znacznie delikatniejsze włosia główki, co sprawia, ze obchodzą się delikatniej z naszymi dziąsłami. Periodontolodzy, czyli specjaliści od dziąseł bardzo często zalecają te szczoteczki osobom z nadwrażliwością, czy odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Czyszczą skutecznie, a przy tym są bardzo delikatne, zapewniając dodatkowo, najbardziej rekomendowany sposób czyszczenia, czyli poprzez ruch wymiatający.

Wszystkie te cechy sprawiają, ze szczoteczka soniczna wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla osób posiadających implanty zębowe. Warto jednak zachować zdrowy rozsadek. Pozostałe rodzaje szczoteczek, odpowiednio używane, pozwolą zadbać o implanty w sposób wystarczający.

2. Specjalne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych

Implanty są rozwiązaniem, które zawsze jest dobierane indywidualne do stanu dziąseł i pozostałych zębów pacjenta. To sprawia, ze w jednych przypadkach, implant nie odbiega wyglądem od zębów zdrowych, w innych przypadkach, widoczne są przestrzenie pomiędzy wszczepionymi implantami. Częściej dzieje się tak w przypadku zębów bocznych, gdzie linia dziąseł jest obniżona, a pomiędzy ekstrakcja, a wszczepieniem implantów minął dłuższy czas.

W przypadku kiedy miedzy dziąsłem, a korona znajduje się przestrzeń, wymaga ona specjalnej higieny, by uniknąć powstawania kamienia nazębnego.

Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki, które swoim kształtem i wykonaniem pozwalają skutecznie docierać do przestrzeni miedzy implantami. Główka takiej szczoteczki ma podłużny kształt, dodatkowo najczęściej jest elastyczna (można ja wyginać). Dostępne są również rożne wielkości (różna średnica elastycznego drucika na którym osadzone jest włosie), a także warianty z dłuższa lub krótsza „rączką” do wygodnego operowania między zębami.

Mnogość wariantów takich szczoteczek pozwoli dopasować każdemu pacjentowi najlepszą szczoteczka do swoich potrzeb. A gdzie je znaleźć? Na szczęście są już na tyle popularne, ze można je kupić w wielu marketach pomiędzy innymi szczoteczkami, choć w aptece wybór będzie prawdopodobnie większy.

3. Nić dentystyczna

Tak, dla wielu zaskoczeniem będzie, że implanty, tak, jak zdrowe zęby powinno się nitkować. Jak wcześniej było wspomniane, dbanie o to, by unikać osadzania kamienia na koronie implantu jest jednym z kluczowych elementów higieny jamy ustnej. Nitkowanie implantów powinno być jednak stosowane ostrożniej, niż w przypadku zwykłego zęba.

Ważne jest, by nie schodzić nicią znacznie pod linie dziąseł, tak, by nie odkryć implantu. Dodatkowo kiedy górne części korony implantu (lub mostu na implantach) przylegają do siebie nie zostawiając żadnej przerwy, konieczne będzie wprowadzanie i wyjmowanie nici dentystycznej poprzez szczelinę bez wyjmowania jej górą.

4. Irygatory/ watter flossery

Irygator to świetne urządzenie, które warto stosować nie tylko w przypadku higieny implantów, ale dbania o normalne, żywe zęby. Urządzenia wytwarza wąski strumień wody pod znacznym ciśnieniem, który dostaje się w przestrzenie międzyzębowe i dziąsłai, dbając o wypłukanie resztek pokarmu i redukując płytkę nazębna.

O ile nitkowanie służy głównie do eliminowania powstawania kamienia, to irygator jest wygodnym, prostym narzędziem do wypłukiwania resztek pokarmu i zmniejszania ilości bakterii wokół zębów i na dziąsłach.

Waterpik irygator
Irygatory stają się coraz popularniejsze. To niezwykle łatwe w użyciu i wygodne urządzenia wspomagające codzienną higienę jamy ustnej.

Na rynku istnieje mnóstwo odmian tego sprzętu. Dostępne są stacjonarne irygatory (przez specjalistów często polecana jest marka WATERPIK), są też warianty mobilne, zasilane bateryjnie, które przydadzą się szczególnie podczas podroży lub poza domen.

Irygator można używać stosując zwykłą, letnią wodę, roztwór wody z płynem do płukania, lub dolewając specjalnych płynów rekomendowanych przez producenta.

Irygatory są na tyle skuteczne, łatwe w użyciu i bezpieczne, ze wielu dentystów chirurgów, zaleca ich stosowanie po leczeniu implantologicznym.

5. Płyny do płukania

Płyny do płukania mają jedno główne zadanie- redukcje ilości bakterii z jamy ustnej. Dlatego ich stosowanie powinno być nawykiem, szczególnie przed pójściem spać, również dla osób posiadających implanty.

Jaki jest zalecany płyn do płukania? W okresie po wszczepieniu  implanta warto stosować płyn z odpowiednim roztworem chlorheksydyny. Później, wystarczy zwykły, dostępny w marketach. Starajmy się wybierać płyny do płukania bez zawartości alkoholu.

6. Wizyty kontrolne

Większość specjalistów zaleca stawianie się na wizytach kontrolnych co 6 miesięcy. Szczególnie ważne jest to w pierwszym okresie po leczeniu implantologicznym. Specjalista będzie mógł ocenić stan dziąseł, korony i mocowania. Doradzi nam także w kwestii higieny jamy ustnej.

gabinet dentystyczny

Ważne jest również kontrolowanie implantów po zmianach w naszej „architekturze” uzębienia, czyli w przypadkach, kiedy leczymy inne zęby albo mocujemy korony i nasz zgryz ulega modyfikacji.

7. Odpowiednia dieta

W przypadku zaleceń związanych z odżywianiem, warto stosować wszystkie elementy, które są rekomendowane dla zdrowia całej jamy ustnej. Oznacza to, ze powinniśmy dbać o ograniczanie spożywania cukrów, zapewnianie odpowiedniej ilości witamin, w tym wapnia.

Rozłupywanie twardych orzechów częścią, w której mamy implanty nie będzie najlepszym pomysłem. Zresztą, robienie tego nawet żywymi zębami, może być lekkomyślne.

Co jednak bardzo ważne – tkanki wokół implantów wymagają stymulacji. Oznacza to, ze nie powinniśmy unikać przeżuwania pokarmów częścią, w której mamy zamocowane implanty. Powinniśmy starać się z nich korzystać jak z normalnych zębów, zachowując ostrożność w przypadku twardych pokarmów.

8. Ograniczanie palenie papierosów i używek

Co prawda lekarze nie odmawiają leczenie i nie skazują na niepowodzenia osób nałogowo palących papierosy, ale na pewno codziennie palenie może być jednym z powodów niepowodzenia leczenia.

Papierosy należy odstawić szczególnie w okresie gojenia się po wszczepieniu implantu.

Częste palenie papierosów może powodować osłabienie dziąseł i częstsze stany zapalne, dlatego osobom, które chcą wyeliminować ryzyko, zalecane jest ograniczenie palenie lub całkowite rzucenie nałogu.

Podsumowanie

Jak pokazuje powyższe zestawienie, odpowiednia pielęgnacja implantów zębowych w wielu przypadkach nie odbiega znacznie od dbania o zwykle, żywe zęby. Warto jednak poznać wszelkie możliwości, by leczenie implantologiczne, które przecież nie należy do najtańszych, było trwale, a nasz uśmiech kompletny.

 

W przypadku osób, które są zainteresowane szerzej tematyka pielęgnacji implantów, polecamy anglojęzyczne opracowania dostępne w Internecie. Często można spotkać w nich wypowiedzi specjalistów i badania ilościowe dowodzące większej skuteczności jednych metod nad drugimi.