Krótkowzroczność to jedna z najpowszechniejszych wad wzroku. Objawia się ona nieostrym widzeniem obiektów w oddali, co bywa także przyczyną bólu głowy i oczu, a także zmęczenia. Wada wynika z nieprawidłowej budowy oka (elementy optyczne są zbyt wypukłe, a gałka oczna zbyt duża). Jej przyczyną bywa też zbyt silne załamywanie światła przez rogówkę lub soczewkę. Na szczęście osoby borykające się z krótkowzrocznością mają kilka możliwości korekcji tej wady.
Operacja
Krótkowzroczność można leczyć za pomocą zabiegów chirurgicznych, wśród których najpopularniejsza jest laseroterapia. Pozwala ona na zmodyfikowanie kształtu rogówki i pozbycie się wady nawet w 100 procent. Sam zabieg jest krótki i bezbolesny. Niestety, nie wszyscy kwalifikują się do wykonania tej metody. Wówczas alternatywą są soczewki lub okulary.
Okulary
Okulary dla osób krótkowzrocznych powinny zawierać wklęsłe soczewki rozpraszające, oznaczone symbolem minus. Ujemna sfera optyczna pozwala na przesunięcie ogniska na siatkówkę, co w efekcie poprawia ostrość widzenia. Dobór soczewek jest zawsze indywidualny, stosowanie do stopnia natężenia wady. Okulary to często stosowana metoda korekcji krótkowzroczności, która ma jednak swoje wady. Przede wszystkim ogranicza ona wykonywanie pewnych ruchów. Okulary są także podatne na działanie czynników atmosferycznych i łatwo je uszkodzić.
Soczewki kontaktowe
Alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe, które działają dokładnie na tej samej zasadzie. Umieszcza się je jednak na powierzchni oka, co nie dla wszystkich jest przyjemną czynnością. Soczewki umożliwiają uprawianie sportów, nie reagują także na pogodę (np. nie zaparują ani nie będą wilgotne od deszczu). Mogą także przynieść inne korzyści. Przykładowo, soczewki marki Acuvue zawierają filtr UV oraz specjalny składnik nawilżający. Są one komfortowe, ponieważ zostały wykonane z miękkich i przepuszczających tlen materiałów. W zależności od potrzeb można sięgnąć po soczewki jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Więcej o ofercie producenta można przeczytać na stronie Acuvue.pl.
Krótkowzroczność (informacje na ten temat przeczytasz na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc) najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie, zachorować można na nią jednak na każdym etapie życia. W razie zauważenia pierwszych objawów, jak nieostre widzenie przedmiotów w oddali, należy zgłosić się szybko do okulisty. Nie warto także panikować – istnieje kilka metod radzenia sobie z tą wadą. Nadal można prowadzić aktywne i satysfakcjonujące życie. Pomogą w tym zwłaszcza dobrej jakości soczewki, które znaleźć można na stronie Acuvue.pl.