Należy pamiętać, że wszelkie leki psychotropowe powinno zażywać się pod czujnym okiem lekarza psychiatry, ponieważ są wydawane na receptę i może je wypisać jedynie lekarz psychiatra. Jednak leki przeciwlękowe może wypisać także lekarz rodzinny. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że takich leków nie można przyjmować dłużej niż miesiąc, ponieważ zawierają w sobie substancję o działaniu uzależniającym.

Czym są właściwie leki psychotropowe i kiedy zostają przepisane pacjentowi?

Kiedy bierze się leki psychotropowe?

Leki psychotropowe to substancje, które są stosowane w przypadku, gdy pacjent musi zostać poddany leczeniu zaburzeń psychicznych. Proszę pamiętać, że jeśli leczenie wymaga przyjmowania takich leków przez dłuższych okres, to wymagane jest przeprowadzanie okresowych badań morfologicznych krwi oraz badanie moczu na poziom glukozy. To bardzo ważne, aby utrzymać organizm w poprawnej formie enzymatycznej.

Leki przeciwdrgawkowe i przeciwdepresyjne są także zaliczane do leków psychotropowych. Pokrewnymi substancjami do psychotropowych leków są psychodeliki, to znaczy substancje zaburzające funkcje psychiczne, czyli zmieniające świadome postrzeganie świata, odbieranie bodźców z otoczenia, zdolności percepcji, sposoby odczuwania emocji, często działają halucynogennie.

Jednak należy pamiętać, że nie są to halucynacje, ponieważ te mają związek z rzeczywistością a przynajmniej są tak odbierane przez pacjenta. Zaś wrażenia, które dzieją się za przyczyną psychodelików są oderwane od rzeczywistości do tego stopnia, że osoba która je przyjęła jest świadoma tego, że są to omamy.