Badanie laryngologiczne jest bezbolesne i nie trwa długo. Pozwala na wykrycie wielu problemów, które można łatwo leczyć. Sprawdź poniżej, jak przygotować się do badania, jaki ma ono dokładnie przebieg i jakie informacje zdobędzie nasz lekarz laryngolog Kraków dzięki użyciu laryngoskopu.

Jak przygotować się do badania laryngologicznego?

Przed wizytą w gabinecie laryngologa warto przeprowadzić przede wszystkim pewne zabiegi higieniczne: wyczyścić uszy z woskowiny, dokładnie wyszorować język i zadbać o dokładne wyczyszczenie zębów. Warto również przejrzeć wyniki badań, przez które przechodziliśmy w przeszłości i zweryfikować je w kontekście przydatności do czekającej nas diagnozy laryngologicznej. Konieczne jest także sporządzenie listy wszystkich lekarstw, które zażywamy. Lekarz laryngolog będzie mógł wówczas dokładnie ustalić ich wpływ na nasze schorzenia laryngologiczne, a także przepisać nam nowe lekarstwa, które nie będą kolidowały z dotychczas zażywanymi.

Czego należy spodziewać się podczas wizyty u laryngologa?

Podczas wizyty, specjalista dokładnie obejrzy wnętrze naszych ust, nosa, a także zajrzy do ucha. Lekarz laryngolog dysponuje specjalistycznymi narzędziami, które dają wiarygodny obraz wielu schorzeń. Jest to otoskop, laryngoskop, a także wziernik Siegle’a. Z tego powodu, już pierwsza wizyta w gabinecie laryngologicznym może przynieść odpowiedź na większość trapiących nas dolegliwości. W trakcie wizyty, możemy zostać poproszeni o wydmuchiwanie powietrza z nosa przy zamkniętych ustach i przy zaciśniętych skrzydełkach nosa.

Jaki jest cel badania laryngologicznego?

Podczas badania sprawdzany jest stan napięcia błony śluzowej w bębenku usznym, drożność trąbki słuchowej, a także to, czy w jamie nosowo-gardłowej rozwijają się polipy lub guzy o patologicznym charakterze. Przeprowadza się także diagnostykę stanu krtani i gardła, której celem jest skontrolowanie, czy w obrębie tkanek znajdują się stany zapalne lub nowotwór.

Badania dodatkowe

W niektórych przypadkach, laryngolog wykonuje również USG. Ultrasonografia ma na celu sprawdzenie stanu zatok przynosowych, ślinianek, a także węzłów chłonnych znajdujących się blisko szyi. O tym, czy wykryte zmiany patologiczne mają charakter nowotworowy, może powiedzieć nam dopiero biopsja cienkoigłowa, na którą dostaniemy skierowanie od laryngologa. Innym dodatkowym badaniem, które może zostać przeprowadzone podczas wizyty u laryngologa jest badanie audiologiczne, które ma na celu zweryfikowanie jakości słuchu pacjenta.